ΒΟΗΘΟΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

Ο απόφοιτος διαθέτοντας εξειδικευμένες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες καθίσταται ικανός να εργαστεί, ως βοηθητικό προσωπικό του Εργοθεραπευτή σε άτομα κάθε ηλικίας που εμφανίζουν δυσλειτουργίες ή και αναπηρίες, περιορισμούς στην εκτέλεση των έργων και των δραστηριοτήτων της καθημερινής τους ζωής ή και δυσκολίες στην ισότιμη κοινωνική συμμετοχή. Άτομα με ψυχικές, κινητικές, νευρολογικές, αισθητηριακές και γνωστικές διαταραχές ή  με κοινωνικούς περιορισμούς. Δύναται να απασχολείται, όπου υπάρχει Εργοθεραπευτής πτυχιούχος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επικουρώντας και υποβοηθώντας το έργο του σε φορείς του ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα: Νοσοκομεία, Δομές για ηλικιωμένους ,Κέντρα Αποκατάστασης, Αναπτυξιακά κέντρα, Δομές Κοινοτικής Ψυχικής Υγείας, κέντρα Απεξάρτησης, Σχολεία όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, Ειδικά σχολεία, Βρεφονηπιακούς σταθμούς και νηπιαγωγεία, Κατασκηνώσεις, Σωφρονιστικά καταστήματα-φυλακές, Θεραπευτήρια  και Μ.Κ.Ο.του Ιδιωτικού και Δημόσιου τομέα στην Ελλάδα και στις χώρες της Ε.Ε.

Δείτε εδώ τον οδηγό σπουδών.