TOYΡΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΝΟΔΟΣ

Ο Τουριστικός Συνοδός (Tour Leader) είναι ο επαγγελματίας ο οποίος αναλαμβάνει τη συνοδεία οργανωμένων ομάδων τουριστών σε τουριστικούς προορισμούς του εξωτερικού και του εσωτερικού και ασχολείται με το σύνολο των δραστηριοτήτων που σχετίζονται με τη συνοδεία τους. Συγκεκριμένα αναλαμβάνει τη συνοδεία της ομάδας τουριστών τους οποίους ενημερώνει για τις υποχρεώσεις τους, αρχής γενομένης από τη χώρα προέλευσης των τουριστών, συνεχίζεται κατά κύριο λόγο στην χώρα προορισμού (αν πρόκειται για εξωτερικό), και στον τόπο προορισμού ενώ ολοκληρώνεται με την επιστροφή και την ολοκλήρωση του ταξιδιού. Επίσης, αναλαμβάνει την διεκπεραίωση θεμάτων και διαδικασιών που αφορούν τη σχέση του γραφείου με προμηθευτές τουριστικών υπηρεσιών στον τόπο προορισμού. Ο Τουριστικός Συνοδός μπορεί να απασχοληθεί σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:  Στο Υπουργείο Τουρισμού και τους επιβλέποντες φορείς, σε τουριστικά γραφεία, σε ξενοδοχειακές μονάδες, σε εταιρείες διοργάνωσης εκδηλώσεων, σε αεροπορικές  – ακτοπλοϊκές εταιρείες, στην Εκκλησία της Ελλάδος και τις Ιερές Μητροπόλεις.  Τέλος, ο Τουριστικός Συνοδός μπορεί να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Δείτε εδώ τον οδηγό σπουδών.